Inteligentne sterowanie roletami

Automatyczne zacienianie z Loxone

sterowanie roletami smartdom

Inteligentne sterowanie roletami, żaluzjami wewnętrznymi i zewnętrznymi, a także markizami usprawni zarządzanie temperaturą i oświetleniem w naszym Smart Home. System inteligentnego domu Loxone pozwala na pełne sterowanie systemem zacieniania, włączając w to zmianę kąta nachylenia lamel, jeśli mamy taką możliwość. Automatyka tej funkcjonalności inteligentnego domu przynosi wiele zalet takich jak:

Inteligentne zacienianie

Automatyczne zacienianie

W ciągu zwyczajnego dnia zmiana pozycji rolet czy żaluzji jest wykonywana 2 lub 3 krotnie, a czasami nawet więcej. Mnożąc przez liczbę urządzeń w domu otrzymujemy co najmniej kilkanaście powtarzalnych czynności, które system Loxone może wykonać za nas.

automatyka zacieniania zsynchronizowana z klimatyzacją i ogrzewaniem

Synchronizacja zacieniania

Inteligentne sterowanie roletami lub żaluzjami przez system inteligentnego domu Loxone to nie tylko zmiana ich pozycji o określonej godzinie. To przede wszystkim synchronizacja sterowania zacienianiem z pozostałymi elementami naszego domu, na które zmiana zacieniania ma znaczący wpływ.

Ochrona przed upałem w inteligentnym domu

Ochrona przed upałem

W momencie, gdy system Loxone otrzyma informację, że w domu przekroczona została określona temperatura to w pierwszej kolejności opuści rolety lub żaluzje chroniąc nas przed przegrzaniem i stworzeniem z domu sauny. Dopiero później, jeśli to nie wystarczy, system uruchomi klimatyzację. Dzięki temu nasz dom zużyje mniej energi i tym samym oszczędzi nam dodatkowych wydatków.

Ochrona przed mrozem w inteligentnym domu

Ochrona przed mrozem

Zbyt niska temperatura zewnętrzna może doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia domu lub do zamarznięcia zewnętrznego systemu zacieniania. W obu przypadkach system Loxone podejmie odpowiednie działania, aby zapobiec niepożądanym skutkom. W pierwszym przypadku system podniesie rolety, żeby wpuścić do środka światło słoneczne, które naturalnie ogrzeje dom i zaoszczędzi tym samym na ogrzewaniu. Natomiast w drugim przypadku, jeśli Loxone odnotuje możliwość zamarznięcia rolet to uniemożliwi tym samym sterowanie nimi, dzięki czemu nie uszkodzimy przypadkowo mechanizmów.

Ochrona prywatności

Ochrona prywatności

Po zmroku lub o wybranej porze nastąpi automatyczne opuszczenie rolet, żaluzji lub markiz, zapobiegając tym samym niechcianym spojrzeniom oraz zapewniając tak cenną w obecnych czasach prywatność.

sterowanie roletami i ochrona przed wiatrem z Loxone

Ochrona przed burzą i wiatrem

Silna burza i mocny wiatr bez trudu mogą doszczętnie zniszczyć zewnętrzne elementy systemu zacieniania, kiedy jest on w pozycji opuszczonej. Informacje o zbliżającej się burzy lub silnym wietrze ze stacji pogodowej lub serwisu pogodowego trafią do Miniserwera Loxone, który od razu uruchomi sterowanie roletami i podniesie je wszystkie, aby uniknąć uszkodzeń.

Sterowanie roletami z Loxone

Automatyczne zacienianie Loxone

Wydawać by się mogło, że częste odrywanie się od  aktualnych zajęć w celu dostosowania ustawień zacieniania w naszych domach, stało się uciążliwym nawykiem. Czyżby? Niekoniecznie! Wyobraźmy sobie, że nasze rolety, żaluzje bądź jakakolwiek inna forma zacieniania samodzielnie dostosowuje się do warunków panujących na zewnątrz. Sterowanie roletami obsługiwane automatycznie przez system Loxone uwolni nas od codziennie powtarzanych czynności.

Jak funkcjonuje automatyczne zacienianie Loxone?

System inteligentnego domu Loxone w trakcie pracy gromadzi szereg danych z różnych źródeł. Do takich danych zaliczamy:

  • Temperaturę wewnętrzną - z czujników temperatury lub przycisków Touch.

  • Temperaturę zewnętrzną - ze stacji pogodowej lub serwisu pogodowego.

  • Godzinę wschodu i zachodu słońca - z serwisu pogodowego.

  • Wysokość słońca - oblicza na podstawie danych z serwisu pogodowego oraz miejsca w którym się znajduje.

Po zebraniu wymienionych wyżej informacji Loxone jest w stanie w pełni efektywnie kontrolować zacienianie w naszym domu. System wykorzystuje tak zwaną logikę rozmytą, dzięki której jest w stanie idealnie dostosować komfortową dla nas temperaturę. Sterowanie roletami użytkownicy mogą realizować z poziomu aplikacji mobilnej na telefon lub tablet oraz z pilota w technologii Loxone Air. Głównym zadaniem automatycznego zacieniania jest ochrona przed słońcem. Ilość światła, które zostanie wpuszczone do środka jest zależna od pory roku, pozycji słońca oraz temperatury wewnątrz. W upalne dni system zasłoni okna, aby uniknąć przegrzania wnętrza, natomiast w zimie pozostaną odsłonięte by naturalnie ogrzać wnętrze i zaoszczędzić na ogrzewaniu. Sterowanie roletami i żaluzjami jest wykorzystywane również w symulacji obecności. Dzięki temu, nasz smartdom zasymuluje przebywanie lokatorów i tym samym skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy. Mimo to, może zdarzyć się tak, że jednak do środka wtargnie intruz. W tej sytuacji, jeśli Loxone wykryje alarm to poza główną sygnalizacją dodatkowo umożliwi zlokalizowanie intruza z zewnątrz podnosząc rolety lub regulując kąt nachylenia lameli żaluzji.

Łagodne budzenie dzięki automatycznemu sterowaniu roletami

Kolejną bez wątpienia bardzo przydatną funkcją jest łagodne budzenie. Rolety lub żaluzje zostaną automatycznie podniesione o ustalonej godzinie. Łagodne budzenie może zostać dodatkowo powiązane z systemem audio, który może posłużyć jako budzik lub odtworzyć wybrany utwór. Na koniec dnia, aby zapewnić bezpieczeństwo i przede wszystkim prywatność, system automatycznie opuści rolety lub żaluzje.

TOP