Poznaj możliwości sterowania światłem z Loxone

Inteligentne oświetlenie

Loxone Tree

Przewodowa magistrala Tree

Technologia Loxone Tree to pierwsza z dwóch głównych metod komunikacji w systemie inteligentnego domu Loxone. Umożliwia ona podłączenie do Miniservera dowolnego urządzenia wspierającego ten rodzaj komunikacji. Mogą to być na przykład: przyciski, inteligentne oświetlenie i jego elementy, czujniki dymu, ruchu i obecności lub moduły rozszerzeń. Standard Loxone Tree, w przeciwieństwie do innych systemów inteligentnego domu, nie narzuca nam według jakiej topologii mamy planować okablowanie. Do wyboru mamy najpopularniejsze warianty schematów oprzewodowań domu, mianowicie: topologia gwiazdy, topologia liniowa, topologia drzewa i topologia magistrali. Głównymi zaletami Loxone Tree są znaczne ograniczenia okablowania (nawet do 80%), jak i również pełna skalowalność oraz fakt, że wszystkie urządzenia Tree są plug-and-play.

Inteligentne oświetlenie z Loxone Tree

Urządzenia korzystające z Loxone Tree wymagają podłączenia jedynie zasilania oraz komunikacji do sterowania nimi. Jeśli chodzi o źródła światła, to dzięki tej komunikacji dostajemy możliwość pełnego zarządzania nimi. Na przykład jeśli będzie to Spot LED RGBW to nie potrzebujemy dodatkowych urządzeń typu Dimmer, gdyż ściemnianie następuje już za pośrednictwem komunikacji Loxone. Kolejną zaletą jest funkcja grupowania takich lamp, aby wygodnie włączać i wyłączać światło w danych pokojach. Decydując się na realizację źródeł światła z wykorzystaniem komunikacji Tree, mamy do wyboru kilka produktów. Do takich zaliczamy na przykład: Spoty LED RGBW w wariantach natynkowym i podtynkowym, lampy o ekskluzywnym designie - Loxone Pendulum, a także stonowane oprawy sufitowe urozmaicone o czujniki ruchu i jasności.

Loxone PendulumLoxone Pendulum

Loxone Pendulum

Spoty oświetleniowe LED RGBWSpoty oświetleniowe LED RGBW

Spoty LED Loxone Tree

Ekskluzywna lampa sufitowa LEDEkskluzywna lampa sufitowa LED

Oprawa sufitowa Loxone Tree

Inteligentne oświetlenie dla Twojego budynkuInteligentne oświetlenie dla Twojego budynku

Taśmy LED

Zalety Loxone Tree

Grupowanie świateł

Możliwość dowolnego grupowania oświetlenia zgodnie z preferencjami użytkownika

Mniej kabli

Z Loxone Tree możesz zmniejszyć ilość potrzebnego kabla nawet o 80%

Ściemnianie

Wybrane źródła światła mogą zostać ściemnione lub rozjaśnione

Mniej urządzeń pośrednich

Nie potrzeba żadnych dodatkowych modułów rozszerzeń. Wystarczy jedynie Miniserver i źródła światła Loxone Tree

Loxone Air

Bezprzewodowa magistrala Air

Loxone Air to druga z technologii komunikacji w systemie Inteligentnego Domu Loxone. W zupełnym przeciwieństwie do Loxone Tree, urządzenia Air łączą się z Miniserverem bezprzewodowo. Komunikacja Air jest oparta na technologii Mesh, pozwalającej na transmisję danych na duże odległości. Oprócz tego każde urządzenie Air, zasilone na stałe, pełni funkcję wzmacniacza sygnału (repeatera). Dzięki temu jest to idealne rozwiązanie dla budynków, które już zakończyły etap budowy. Aby móc korzystać w naszym systemie inteligentnego domu Loxone z urządzeń Air, musimy posiadać odpowiedni moduł z interfejsem Air. W wyniku tego pojawiają się dwie możliwości. Pierwsza z nich to Miniserver na szynę DIN, dzięki któremu podłączymy moduł Air Base Extension. Z drugiej strony mamy Miniserver GO, który taką funkcjonalność ma już wbudowaną. Do każdego pojedynczego modułu Air możemy podłączyć do aż 128 urządzeń, co bez wątpienia jest ogromną zaletą tej technologii.

Inteligentne oświetlenie z Loxone Air

Produkty oświetleniowe oparte na technologii Loxone Air działają identycznie, jak te z Loxone Tree, natomiast nie potrzebują podłączania do nich komunikacji. Mianowicie, główną zaletą jest tutaj brak konieczności prowadzenia okablowania od miejsca instalacji oświetlenia do punktu z zamontowanym Miniserverem. Wystarczy nam jedynie doprowadzenie odpowiedniego zasilania, co z pewnością już zostało poczynione w trakcie budowy domu. Przewaga, jaka pojawia się przy realizacji inteligentnego oświetlenia na Loxone Air, to możliwość bezprzewodowego sterowania światłem 230V. Taką funkcję daje nam bezprzewodowy moduł przekaźnikowy Nano IO Air, który w rezultacie jesteśmy w stanie osadzić w standardowej puszcze elektrycznej. Cała gama możliwości, takich jak ściemnianie, grupowanie czy symulacja obecności jest również dostępna tak, jak w Loxone Tree.

Ekskluzywna lampa sufitowa LEDEkskluzywna lampa sufitowa LED

Oprawa sufitowa Loxone Air

Inteligentne oświetlenie dla Twojego budynkuInteligentne oświetlenie dla Twojego budynku

Taśmy LED

Lampy Volare do integracji z systemem Loxone AirLampy Volare do integracji z systemem Loxone Air

Lampy Volare - Loxone Ready

Zalety Loxone Air

Grupowanie świateł

Możliwość dowolnego grupowania oświetlenia zgodnie z preferencjami użytkownika

Brak okablowania

Idealny do istniejących budynków i obiektów komercyjnych

Ściemnianie

Wybrane źródła światła mogą zostać ściemnione lub rozjaśnione

Meshowanie sieci

Każde urządzenie Loxone Air jest wzmacniaczem sygnału

Przekaźniki Loxone

Przekaźniki Loxone Smart Home

System automatyki budynkowej Loxone oferuje możliwość sterowania dowolnym oświetleniem za pośrednictwem przekaźników. To rozwiązanie ma to do siebie, że pozwala nam w pełni dostosować się do wybranego już rodzaju światła. Mogą to być jakiekolwiek lampy, kinkiety, żyrandole, taśmy LED czy oprawy sufitowe. Nie ma znaczenia czy dane źródło światła zasilane jest prądem stałym 12 lub 24V, czy przemiennym napięciem 230V, gdyż urządzenia Loxone  są w stanie sterować nim w obu przypadkach. Bez wątpienia jest to największa zaleta tego rozwiązania, ponieważ pozwala nam ona sterować już istniejącym i często już zamontowanym oświetleniem.

Dedykowany przycisk Loxone Touch do modułu przekaźnikowego Nano IO Air
Sterowanie smart home Loxone Touch

Loxone Nano IO Air

Kompaktowy moduł przekaźnikowy Nano IO ma możliwość integracji z dedykowanym do tego przyciskiem Loxone Touch Air Nano

Smart oświetlenie na przekaźnikach Loxone

Wybierając sterowanie oświetleniem na przekaźnikach Loxone mamy możliwość dowolnego grupowania ich. W systemie Loxone przekaźniki możemy odnaleźć w wielu urządzeniach, dlatego każdy z nich świetnie nadaje się do sterowania oświetleniem. Podstawowe urządzenie systemu inteligentnego domu Loxone to wyposażony w 8 przekaźników Miniserver. Zatem od samego początku mamy możliwość zarządzania 8 obwodami naszego inteligentnego oświetlenia. Gdyby jednak to nie wystarczyło to z pomocą przychodzi Relay Extension, który to oferuje 14 takich przekaźników. Należy pamiętać, że powyższe urządzenia wymagają doprowadzenia okablowania od źródła światła do miejsca gdzie zamontowany jest Miniserwer lub Relay Extension. A co w przypadku, gdy brakuje takiej możliwości? Loxone pomyślał również o takich sytuacjach. Nano IO Air to moduł, który cechuje się niewielkim rozmiarem (53x52x29mm), komunikacją bezprzewodową Loxone Air oraz, rzecz jasna, 2 przekaźnikami na pokładzie. Nano IO możemy z powodzeniem schować w puszce elektrycznej, do której doprowadzony jest kabel od np. oświetlenia 230V i sterować nim bezprzewodowo.

Zalety przekaźników Loxone

Grupowanie świateł

Możliwość dowolnego grupowania oświetlenia zgodnie z preferencjami użytkownika

Sterowanie dowolnym oświetleniem

Mogą to być jakiekolwiek lampy, kinkiety, żyrandole, taśmy LED czy oprawy sufitowe.

Ściemniacze Loxone

Dimmer Loxone Inteligentne ściemnianie

Kolejną z możliwości sterowania światłem jaką daje system inteligentnego domu Loxone to sterowanie ściemniaczami. Oświetlenie, którego sterowaniem zajmują się ściemniacze to głównie taśmy LED, tudzież inne źródła światła w tej technologii. LEDy stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem z uwagi na swoje zalety techniczne takie jak energooszczędność, a także możliwość zmiany barwy światła. Natomiast Loxone nie pozostaje obojętny na źródła oświetlenia 230V i również daje funkcję ściemniania ich. Zatem i w tym aspekcie Smart Home Loxone oferuje kompleksowe rozwiązanie jakim są różnego rodzaju Dimmery.

Wybierz kolor oświetlenia swojego salonu

Inteligentne oświetlenie na Dimmerach Loxone

Produkty oferowane przez Loxone w tej dziedzinie to urządzenia, które mogą zostać zamontowane w najwygodniejszym dla użytkownika miejscu. Na przykład, oświetleniem można zarządzać centralnie z rozdzielnicy, w której zainstalujemy Dimmer na szynę DIN. Innym rozwiązaniem może być kompaktowy moduł ściemniania, który może zostać schowany w dowolnym miejscu obok zamontowanego oświetlenia ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Trzecim, i w istocie jednym z bardzo ciekawych wariantów dla już istniejących budynków, może być Nano Dimmer Air do instalacji w standardowych puszkach elektrycznych, schowany pod przełącznikiem. Dzięki temu, Loxone pomaga wdrożyć rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej w twoim domu, niezależnie od tego czy dom jest już wykończony, czy jest na etapie planowania.

Zalety użytkowania ściemniaczy Loxone

Światło nocne

Z dimmerami Loxone już nigdy niechcący nie obudzisz innych domowników

Wygodny montaż

Ściemniacze Loxone mogą zostać łatwo zamontowane w dowolnym miejscu

Płynne ściemnianie

Źródła światła możemy płynnie ściemniać w zakresie 0-100%

Grupowanie świateł

Możliwość dowolnego grupowania oświetlenia zgodnie z preferencjami użytkownika

DMX zintegrowany z Loxone

Połączenie oświetlenia DMX z systemem smart home Loxone

DMX to kolejna, powszechnie wykorzystywana na rynku technologia sterowania oświetleniem i nie tylko. Została utworzona w 1986 roku przez Amerykański Instytut Technik Scenicznych, natomiast jej pełna nazwa to Digital Multiplex Signal. Technologia wymyślona przez amerykanów nie jest ograniczona jedynie do zarządzania światłem, gdyż jej funkcje pozwalają również na sterowanie rozmaitymi urządzeniami scenicznymi. Do takich można zaliczyć przede wszystkim wytwornice dymu, wyrzutnie konfetti, systemy pirotechniczne czy wytwornice baniek. Jednakże docelowym elementem sterowania są światła takie jak, LEDy, stroboskopy oraz reflektory.

Moduł rozszerzeń DMX Extension

Loxone DMX Extension

Moduł DMX posiada wyjście DMX składające się z 2 portów do podłączenia komunikacji DMX oraz 1 portu do podłączenia GND. Takie okablowanie zapewnia komunikację z urządzeniami DMX. Dodatkowo, na pokładzie znajdziemy 2 porty do połączenia z Loxone, za pośrednictwem, którego będziemy sterować modułem. Ostatnim portem jest port zasilania, do którego należy podłączyć 24VDC, w efekcie czego zużycie energii modułu to 30mA. Urządzenie jest przeznaczone do montażu na szynie DIN, przez co jego wymiary to 35 x 85 x 49 mm.

Jak połączyć DMX512 z Loxone?

Integracja technologii DMX512 z systemem inteligentnego domu Loxone jest bardzo prosta. Jedynym urządzeniem jakiego potrzebujemy, aby tego dokonać, to moduł Loxone DMX Extension, który to odpowiada za konwersję sygnału DMX na możliwy do odczytania przez Loxone. Następnie należy podłączyć do modułu urządzenia DMX i komunikację z Miniserverem Loxone. Od tej pory mamy możliwość kontrolowania w łatwy i intuicyjny sposób - dzięki temu możemy sterować oświetleniem z poziomu aplikacji i całego ekosystemu Loxone. Warto wspomnieć o ilości kanałów, które posiada kontroler DMX do Loxone, bo jest ich aż 128. Taka liczba kanałów z pewnością pozwoli na podłączenie rozległych rozwiązań oświetleniowych w dowolnej lokalizacji komercyjnej lub prywatnej.

Zalety integracji DMX z Loxone

Łatwy montaż

Wystarczy do Miniserwera podłączyć DMX Extension, do którego podłączamy oświetlenie DMX

128 kanałów!

128 obwodów oświetlenia sterowanych z jednego, centralnego miejsca

Płynne ściemnianie

Źródła światła możemy płynnie ściemniać w zakresie 0-100%

Grupowanie świateł

Możliwość dowolnego grupowania oświetlenia zgodnie z preferencjami użytkownika

Integracja DALI z Loxone

Połączenie systemu oświetlenia DALI z smart home

DALI (z angielskiego Digital Addressable Lighting Interface) to protokół pozwalający na cyfrowe sterowanie oświetleniem, w odróżnieniu do obecnie stosowanych technik analogowego sterowania 1-10V. DALI umożliwia zarządzanie pojedynczymi oprawami, taśmami LED czy dowolnym oświetleniem kompatybilnym z DALI. Co więcej, możemy dowolnie grupować urządzenia świetlne oraz ściemniać tylko wybrane obwody. Sam standard został opracowany przez grono wiodących dostawców rozwiązań oświetleniowych, do których zaliczamy między innymi: Philips Lighting, Osram czy Lutron. Zatem w ich ofercie znajdziemy produkty kompatybilne z DALI, aczkolwiek na obecną chwilę prawie wszyscy producenci oferują rozwiązania zgodne z DALI.

Połączenie oświetlenia DALI z systemem Loxone
Automatyka budynkowa Loxone z systemem DALI
Oświetlenie DALI zintegrowane z systemem smarthome

Protokół cyfrowego adresowania światła to bez wątpienia stale rozwijane i popularne rozwiązanie. Z uwagi na swoją skalowalność, czyli stałą możliwość rozbudowy, często jest wyborem w komercyjnych lokalizacjach. Najczęściej są to galerie handlowe, rozległe magazyny, fabryki czy siedziby firm. Zatem gdybyśmy chcieli uczynić nasz obiekt inteligentnym, a instalacja oświetlenia jest oparta na DALI i została już zamontowana, to dla systemu automatyki budynkowej Loxone nie jest to żadnym problemem. W tej sytuacji wystarczy jedynie w odpowiednich miejscach zamienić sterowniki DALI na moduły rozszerzeń Loxone DALI Extension. Dzięki temu od tej chwili całe oświetlenie zostaje w pełni zintegrowane i sterowane za pośrednictwem Loxone.

Jak zintegrować DALI z Loxone?

Aby połączyć oświetlenie sterowane protokołem DALI z systemem smart home Loxone, wystarczy jedynie dołożyć do naszej magistrali moduł Loxone DALI Extension. Urządzenie to jest w pełni kompatybilne i pozwala zintegrować do 64 lamp (16 grup). Gdyby jednak ta ilość okazała się za mała to wystarczy rozszerzyć system Loxone o kolejny moduły DALI Extension. Należy pamiętać, że urządzenie wspiera trzy rodzaje oświetleń o następujących parametrach Device Type: 0 - lampy fluorescencyjne, 3 - niskonapięciowe lampy halogenowe i 6 - oświetlenia LED. Kolejną z zalet modułu DALI Extension jest fakt, że moduł ten jest również zasilaczem dla urządzeń wpiętych do magistrali DALI.

Zalety połączenia DALI z Loxone

Prosty montaż

Należy jedynie podłączyć do Miniservera Loxone moduł DALI Extension, do którego podłączymy urządzenia DALI

64 lampy

Możliwość sterowania do 64 lamp (16 grup) za pomocą 1 modułu DALI Extension

Płynne ściemnianie

Źródła światła możemy płynnie ściemniać w zakresie 0-100%

Grupowanie świateł

Możliwość dowolnego grupowania oświetlenia zgodnie z preferencjami użytkownika

TOP