Inteligentne sterowanie temperaturą

Automatyczne sterowanie temperaturą w systemie inteligentnego domu

Automatyzacja sterowania klimatyzacją, ogrzewaniem czy wentylacją to jedne z najważniejszych elementów inteligentnego domu. System, który zapewnia sterowanie klimatem w naszym domu powinien zagwarantować nam komfortową temperaturę o każdej porze dnia i nocy. Oczywiście - nie narażając nas przy tym na ogromne rachunki. Dodatkowo, taki system powinien posiadać umiejętności pozwalające na uchronienie naszego domu przed nadmiernym nagrzaniem czy wychłodzeniem. Takie właśnie, jak i wiele więcej funkcji, posiada system inteligentnego domu Loxone. Kolejną zaletą jest fakt, że Smart Home Loxone poradzi sobie z wysterowaniem dowolnego źródła ciepła, klimatyzatora czy rodzaju wentylacji.

Oszczędzanie energii

Do głównych elementów domu, które pochłaniają najwięcej energii, zaliczamy: ogrzewanie, klimatyzację i oświetlenie. Wszystkie z nich system inteligentnego domu Loxone ustawi w taki sposób, aby znacznie zmniejszyć zużycie energii. Ograniczenie energii czerpanej przez systemy ogrzewania i klimatyzacji następuje poprzez inteligentne sterowanie temperaturą. Polega to na tym, że pomieszczenia najbardziej eksploatowane w budynku będą chłodzone lub ogrzewane częściej niż pomieszczenia, z których użytkownicy korzystają rzadziej. Idąc dalej, system nauczy się, w jakich godzinach przebywamy w domu, dzięki czemu w momencie, w którym dom jest pusty, zużycie energii zostanie zmniejszone do minimum.

Sterowanie klimatem pomieszczeń

Jedną z fundamentalnych funkcji automatycznego sterowania klimatem w Loxone jest indywidualna regulacja temperatury w każdym z pomieszczeń. Pierwszym założeniem tej funkcji jest możliwość wybrania określonej temperatury oraz godzin, w których ma być ona utrzymywana w pokoju. Drugim założeniem jest logika systemu. W inteligentny sposób nauczy się on jak należy posługiwać się ogrzewaniem i klimatyzacją, aby spełnić oczekiwania użytkownika. Dzięki tym założeniom, bez kłopotu uzyskamy komfortową i przyjemną dla danego pomieszczenia temperaturę. Gdyby tego było mało, to w dowolnej chwili możemy manualnie zmienić ustawienia dla określonego pomieszczenia z poziomu aplikacji na smartfonie.

Integracja dowolnego rodzaju ogrzewania i klimatyzacji

Smart home Loxone cechuje się wieloma interfejsami. Za ich pośrednictwem możemy zintegrować wszystkie rodzaje systemów ogrzewania i klimatyzacji, aby umożliwić inteligentne sterowanie temperaturą. Dla przykładu, w systemie Loxone mamy moduł MODBUS, który pozwoli nam na integrację ze znaczną większością pomp ciepła, pieców czy rekuperatorów. Inną możliwością jest wykorzystanie siłowników bezprzewodowych, dzięki czemu zyskamy możliwość sterowania wybranymi obwodami grzewczymi. Z drugiej strony zdarza się, że jedyną metodą sterowania klimatyzatorem jest pilot. W tej sytuacji Loxone oferuje rozwiązanie pozwalające na regulację jego ustawień. Tym rozwiązaniem jest nadajnik na podczerwień, który po odpowiednim dostosowaniu jest w stanie sterować nie tylko klimatyzatorem, ale też systemami audio i wideo.

Inteligentne powiadomienia w systemie Smart Home

Wygodna obsługa przez aplikację

Ustawienia temperatur wewnętrznych mogą być dowolnie zmieniane z poziomu aplikacji Loxone. Interfejs aplikacji jest niezwykle prosty i wygodny, zatem żaden użytkownik nie będzie miał kłopotu ze zmianą ustawień temperatury czy trybu pracy klimatu.

Reakcja na sprawdzenie obecnosci w inteligentnym domu

Reakcja na obecność

Na podstawie danych z czujników obecności, system Loxone wie kiedy przebywamy w danym pomieszczeniu. Dzięki temu, nawet jeśli przekroczymy harmonogram ustawień temperatury, to Loxone nie przestanie zapewniać komfortowej temperatury w pokoju, w którym przebywamy.

Sterowanie temperaturą Smart Home

Ochrona przeciwzamrożeniowa

To tryb pracy ogrzewania w Smart Home Loxone, który zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu budynku. Tego rodzaju zabezpieczenie chroni nasz dom przed uszkodzeniami spowodowanymi zbyt niską temperaturą.

Przegląd statystyk

Loxone przechowuje wszystkie dane statystyczne na temat ogrzewania oraz szczegółowej historii temperatur. Opierając się o nie można znaleźć nowe możliwości oszczędzania lub obliczyć ile już udało nam się zaoszczędzić.

Tryb oszczędzania energii Loxone

Tryb ekonomiczny

Gdy nikogo nie ma w domu, aktywowany zostanie tryb ekonomiczny. Efektem tego będzie ustawienie temperatur najniższych jakie są możliwe do ustawienia, aby uniknąć nadmiernego wychłodzenia, dzięki czemu zaoszczędzimy dużo energii.

Powiadomienia z systemu inteligentnego domu

Powiadomienia o awariach

Gdy tylko system inteligentnego domu zauważy nieprawidłowość, świadczącą o potencjalnej awarii któregoś z systemów, natychmiast powiadomi cię o tym. Pozwoli to zapobiec poważnym uszkodzeniom urządzeń.

Harmonogram świąt

Smart home Loxone dokładnie wie, które dni w roku to święta, a które są wolne od pracy. Dzięki temu system zawsze zapewni komfortową temperaturę.

Kontrola dostępu w automatyce budynkowej

Wykrycie otwartego okna

W sytuacji kiedy w pokoju zostaną otwarte okna, system ogrzewania automatycznie zostanie wyłączony, zapobiegając tym samym narażeniu użytkownika na niepotrzebne straty energii.

Ogrzewanie

Decyzja, jaki system ogrzewania wybierzemy jest niewątpliwie jedną z trudniejszych podczas planowania budowy domu. Obecny rynek oferuje wiele rodzajów ogrzewania, które cechują się różnymi charakterystykami pracy, poziomami sprawności urządzeń czy kosztami eksploatacji. Najczęstszymi wyborami są kotły węglowe lub kotły gazowe, nieco rzadziej sięgamy po kotły na drewno lub pellet czy pompy ciepła. Kiedy już wybierzemy odpowiedni rodzaj kotła oraz paliwo to pozostaje określić jakim sposobem chcemy przekazać ciepło. W tym aspekcie możemy wybierać między ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami ściennymi czy pozostałymi metodami ogrzewania płaszczyznowego.

Inteligentny Dom zadba o komfortową temperaturę

Inteligentne sterowanie temperaturą ogrzewania

Moduł Loxone do integracji Modbus RTU
System inteligentnego domu Loxone zapewnia kilka sposobów integracji ogrzewania oraz sterowania nim. Producenci urządzeń grzewczych, aby umożliwić im integrację, najczęściej wyposażają kotły w port komunikacji Modbus RTU lub Modbus TCP. W tej sytuacji z pomocą przychodzi moduł Loxone Modbus Extension, za pomocą którego możemy podpiąć dowolny kocioł posiadający odpowiedni interfejs i cieszyć się integracją. Należy pamiętać, że nie każdy piec ma takie same ustawienia komunikacji Modbus, przez co nie będzie można od razu się z nim połączyć. Jednakże, system Loxone umożliwia pełną konfigurację sposobu komunikacji Modbus, dzięki czemu zawsze mamy pewność, że integracja przebiegnie pomyślnie.

Na tym etapie może pojawić się pytanie - co w przypadku, kiedy nasz piec nie posiada odpowiedniego portu komunikacyjnego, umożliwiającego połączenie go z systemem smarthome? Otóż, Loxone i tutaj nie pozostawia użytkownika na straconej pozycji, bowiem w gamie produktów Loxone znajdziemy siłowniki do regulacji zaworów grzejników VA80. Siłowniki proporcjonalne pozwalają nam na płynną regulację otwarcia zaworu, a także posiadają wbudowany czujnik temperatury. Kolejną z zalet jest fakt, iż występują one w dwóch wersjach: przewodowej Tree i bezprzewodowej Air. Dzięki temu, niezależnie od tego czy mamy możliwość doprowadzenia okablowania do danego grzejnika czy nie, to zawsze mamy możliwość nim sterowania.

Inteligentne sterowanie temperatura

Kiedy już będziemy mieli za sobą cały proces instalacji siłowników lub integracji sterownika kotła, to nie pozostaje nam nic innego jak wprowadzić odpowiednie wartości temperatur oraz harmonogramów ich ustawiania. Resztą zajmie się system inteligentnego domu Loxone. Zaawansowane algorytmy nauczą się jak odpowiednio sterować systemem ogrzewania, aby zapewnić komfortową temperaturę o każdej wymaganej przez nas porze. System sam stwierdzi, jaka jest bezwładność ogrzewania i na podstawie czasów przebywania w danych pomieszczeniach będzie wiedział, w których pokojach można obniżyć nieco temperaturę, aby zaoszczędzić energię. Kolejną z możliwości integracji ogrzewania jest wykorzystanie interfejsu KNX. Wielu producentów systemów grzewczych decyduje się na wyposażenie swoich urządzeń w możliwość komunikacji poprzez protokół KNX, ponieważ jest on jednym z najbardziej popularnych interfejsów do integracji wśród systemów automatyki budynkowej.

Podział temperatur w smart home

Klimatyzacja

Obecne czasy i rozwój technologii powodują, że coraz więcej osób instaluje w domach klimatyzatory. Wynika to z wielu faktów, takich jak utrzymujące się upały w okresie letnim, gdzie temperatura może przez wiele tygodni przekraczać poziom 30 stopni Celsjusza. Rozwój technologii w tej dziedzinie sprawia, że klimatyzatory stają się bardziej wydajne, tańsze w zakupie i eksploatacji oraz łatwiej dostępne dla użytkowników. Na tą chwilę wyróżniamy 3 najbardziej popularne rodzaje klimatyzatorów: Split, Multisplit i przenośne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, natomiast wybór jednego z nich powinien być podyktowany możliwościami montażu jakie oferuje miejsce, w którym ma zostać zainstalowany.

Klimatyzatory typu Split

Split z angielskiego oznacza rozdzielony, co jest główną cechą charakteryzującą ten rodzaj klimatyzatorów. Rozdzielenie polega na rozłożeniu klimatyzatora na dwa podzespoły, które są ze sobą stale połączone. Pierwszy element to jednostka zewnętrzna, zwana również agregatem lub skraplaczem, która odpowiada za dostarczenie czynnika chłodzącego do parownika, który jest drugim elementem układu. Parownik znajdujący się wewnątrz budynku sprawia, że substancja chłodząca zostaje rozprężona i przechodzi w stan lotny.

Sterowanie klimatyzacją poprzez Smart Home

Klimatyzatory typu MutliSplit

Zasada działania systemów Multisplit jest dokładnie taka sama jak w przypadku klimatyzatorów typu Split, z tą różnicą, że urządzeń wewnętrznych może być więcej niż 1. Tego typu systemy są głównie przeznaczone do biur, sklepów lub domów jednorodzinnych, gdzie potrzebujemy schłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie. Jedną z wyróżniających się zalet tego rozwiązania jest fakt, że parowniki, czyli urządzenia wewnętrzne, nie muszą być w każdym miejscu takie same. Zatem w tej konfiguracji możemy dowolnie dobierać elementy wewnętrzne zgodnie z zapotrzebowaniem na moc i dopasowane do powierzchni danego pomieszczenia. Pozwoli to na zwiększenie wydajności systemu oraz poprawę energooszczędności.

Klimatyzacja w Smart Dom

Klimatyzatory typu Przenośnego

Przenośne klimatyzatory to urządzenia szczególnie popularne w środowiskach, w których nie ma możliwości ingerencji w strukturę budynku. Stąd głównie trafiają one do mieszkań w blokach czy niewielkich powierzchni biurowych, gdzie bez problemu radzą sobie z schłodzeniem małych przestrzeni. Zasada działania takich klimatyzatorów jest identyczna jak w przypadku sprzętów typu Split i Multisplit, z tą różnicą, że nie posiadają one rozgraniczenia na część zewnętrzną i wewnętrzną - zatem całym procesem chłodzenia i wysuszania powietrza zajmuje się jedno urządzenie, które jest przenośnie. Jedynym warunkiem podczas korzystania z przenośnego klimatyzatora jest konieczność ustawienia go obok okna, przez które będziemy wypuszczać gorące powietrze za pośrednictwem elastycznej rury. Niestety to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Systemy klimatyzacji tego typu mają mniejszą wydajność od urządzeń Split, a także są dosyć głośne.

Inteligentne sterowanie temperaturą klimatyzacji

Zarządzanie ustawieniami klimatyzacji w systemie smartdom Loxone może odbywać się na kilka sposobów. Sama integracja systemu chłodzenia z automatyką domu przynosi wiele zalet i dlatego warto wybierać urządzenia, które taką integrację umożliwiają. Najwięksi producenci rozwiązań klimatyzacji zapewniają szereg możliwości sterowania np. po sieci lokalnej Wi-Fi, komunikacji szeregowej Modbus lub coraz rzadziej poprzez pilota na podczerwień. Każda z tych metod integracji może z powodzeniem zostać połączona ze smarthome od Loxone. Ponadto, jeśli w systemie mamy już kilka urządzeń, które posiadają czujniki temperatury oraz wilgotności, to odczyty z nich pozwolą nam na bardziej efektywne chłodzenie pomieszczeń. Dodatkowo, możemy spotkać interfejs KNX, który za sprawą wieloletniego doświadczenia na rynku jest często stosowanym w systemach klimatyzacyjnych. Aby zintegrować taki klimatyzator z systemem Loxone wystarczy wyposażyć nasz smarthome w odpowiedni moduł rozszerzeń taki jak KNX Extension. Pozwoli nam on na pełną komunikację między systemem a sterownikiem klimatyzacji.

Sieć Wi-Fi

Smarthome Loxone modbus Extension

Komunikacja Modbus

Integracja Smartdom Loxone z KNX

Komunikacja KNX

Sterownik na podczerwień do inteligentnego domu

Sterownik podczerwieni

Wentylacja

Wentylacja to wymiana powietrza między pomieszczeniami, a zewnętrzną przestrzenią ze świeżym powietrzem. Posiadanie odpowiedniego systemu cyrkulacji powietrza pomaga zapobiegać negatywnym objawom braku wentylacji. Do takich zaliczamy:

  • Bóle głowy, zmęczenie, złe samopoczucie
  • Powstawanie pleśni i grzybów w narożnikach pokoi, za meblami lub pod parapetem
  • Parowanie i skraplanie wody na oknach
  • Długo schnące pranie
  • Niszczenie konstrukcji budynku poprzez wchłanianie wilgoci przez ściany

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to podstawowa i naturalna metoda wymiany powietrza. Głównym założeniem tego rozwiązania jest fakt, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, dzięki czemu porusza się ono zawsze ku górze. Zatem, wykorzystując tą tezę i odpowiednio rozmieszczone otwory wentylacyjne, możemy stać się posiadaczami wentylacji grawitacyjnej. Jednakże, taki system posiada tyle samo wad ile zalet. Do zalet z pewnością zaliczamy bezgłośną pracę, bezawaryjność oraz zerowe koszty zużycia energii z uwagi na brak urządzeń. Z drugiej strony, największą wadą wentylacji grawitacyjnej jest fakt, że jeśli temperatura zewnętrzna jest taka sama jak wewnętrzna, co ma miejsce głównie latem, to proces cyrkulacji zostaje niemalże zatrzymany, ponieważ grawitacja w tym wypadku nie wywoła ruchu powietrza. Co za tym idzie - latem często jedynym momentem, kiedy następuje wymiana powietrza, jest moment, gdy mamy dosyć wietrzną pogodę. Idąc dalej tym tropem, w zimę, kiedy różnica temperatur jest znaczna, to doprowadza to do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń oraz ich przesuszania.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna to system cyrkulacji powietrza działający dzięki aktywnie pracującym wentylatorom.  Tego typu system zapewnia odpowiedni, a przede wszystkim regulowany przepływ powietrza w pomieszczeniach. Najbardziej popularnym, a zarazem najprostszym we wdrożeniu jest system wyciągowy. Głównymi założeniami tego rozwiązania jest montaż wentylatorów w miejscach kratek wentylacyjnych. Jednakże, tego typu rozwiązanie może okazać się mało efektywne. Dlatego najlepiej już podczas budowy domu postawić na instalację z systemem centralnym, który posiada jeden główny wentylator w punkcie głównym. Z tego miejsca, powietrze zostaje przesłane do pozostałych pomieszczeń, dzięki odpowiednio ułożonym przewodom wentylacyjnym.

Inteligentna wentylacja z Smart Home Loxone

Rekuperacja

Rekuperacja w prostych słowach, to nic innego, jak wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła w celu jego odzyskiwania. Głównym celem takiej instalacji jest ograniczenie strat cieplnych w budynku, które niewątpliwie powstają przez system wentylacji. Aby udało się osiągnąć taką oszczędność potrzebne jest urządzenie magazynujące ciepło oraz jednocześnie zapewniające przepływ świeżego powietrza. Takim urządzeniem jest rekuperator. Mimo wszystko, należy pamiętać o tym, że rekuperacja nigdy nie zastąpi systemu grzewczego, a jedynie ograniczy jego straty. Instalacja systemu rekuperacji niesie za sobą więcej zalet niż wad. Największą wadą tego systemu jest koszt całej instalacji, ponieważ jest to dużo droższe rozwiązanie w porównaniu z wentylacją mechaniczną. Dodatkowo, należy liczyć się z kosztami eksploatacji, takimi jak zużycie prądu oraz wymiany filtrów. Zaletami rekuperacji jest sprawna wentylacja pomieszczeń, oszczędność na ogrzewaniu czy świeże powietrze w domu, co znacznie poprawi komfort mieszkania w nim.

Integracja rekuperacji Thessla Green z systemem smart home Loxone

Rekuperator Thessla Green Airpack f do integracji z systemem smart home Loxone

Inteligentne sterowanie temperaturą wentylacji

System inteligentnego domu Loxone oferuje nam kilka możliwości integracji z urządzeniami odpowiedzialnymi za sterowanie przepływem powietrza. Każde rozwiązania wentylacji mechanicznej czy rekuperacji posiadają swój sterownik. Znaczna ich część posiada możliwość komunikacji z innymi urządzeniami np. systemami smarthome. Najczęściej oferowanymi interfejsami przez producentów są Modbus RTU, TCP/IP czy sterowanie poprzez podanie napięcia 0-10V. Możemy również natrafić na sterowniki wentylacji kompatybilne jedynie z komunikacją opartą o protokół KNX. Każda z wymienionych metod integracji jest w pełni wspierana przez smarthome Loxone, przez co otwiera nam wiele sposobów na zautomatyzowanie wentylacji w naszym domu.

TOP