Inteligentne sterowanie temperaturą ogrzewania
System inteligentnego domu Loxone zapewnia kilka sposobów integracji ogrzewania oraz sterowania nim. Producenci urządzeń grzewczych, aby umożliwić im integrację, najczęściej wyposażają kotły w port komunikacji Modbus RTU lub Modbus TCP. W tej sytuacji z pomocą przychodzi moduł Loxone Modbus Extension, za pomocą którego możemy podpiąć dowolny kocioł posiadający odpowiedni interfejs i cieszyć się integracją. Należy pamiętać, że nie każdy piec ma takie same ustawienia komunikacji Modbus, przez co nie będzie można od razu się z nim połączyć. Jednakże, system Loxone umożliwia pełną konfigurację sposobu komunikacji Modbus, dzięki czemu zawsze mamy pewność, że integracja przebiegnie pomyślnie.
Na tym etapie może pojawić się pytanie - co w przypadku, kiedy nasz piec nie posiada odpowiedniego portu komunikacyjnego, umożliwiającego połączenie go z systemem smarthome? Otóż, Loxone i tutaj nie pozostawia użytkownika na straconej pozycji, bowiem w gamie produktów Loxone znajdziemy siłowniki do regulacji zaworów grzejników VA80. Siłowniki proporcjonalne pozwalają nam na płynną regulację otwarcia zaworu, a także posiadają wbudowany czujnik temperatury. Kolejną z zalet jest fakt, iż występują one w dwóch wersjach: przewodowej Tree i bezprzewodowej Air. Dzięki temu, niezależnie od tego czy mamy możliwość doprowadzenia okablowania do danego grzejnika czy nie, to zawsze mamy możliwość nim sterowania.
Kiedy już będziemy mieli za sobą cały proces instalacji siłowników lub integracji sterownika kotła, to nie pozostaje nam nic innego jak wprowadzić odpowiednie wartości temperatur oraz harmonogramów ich ustawiania. Resztą zajmie się system inteligentnego domu Loxone. Zaawansowane algorytmy nauczą się jak odpowiednio sterować systemem ogrzewania, aby zapewnić komfortową temperaturę o każdej wymaganej przez nas porze. System sam stwierdzi, jaka jest bezwładność ogrzewania i na podstawie czasów przebywania w danych pomieszczeniach będzie wiedział, w których pokojach można obniżyć nieco temperaturę, aby zaoszczędzić energię. Kolejną z możliwości integracji ogrzewania jest wykorzystanie interfejsu KNX. Wielu producentów systemów grzewczych decyduje się na wyposażenie swoich urządzeń w możliwość komunikacji poprzez protokół KNX, ponieważ jest on jednym z najbardziej popularnych interfejsów do integracji wśród systemów automatyki budynkowej.