Rozwiązania kontroli dostępu ekey spełniają szereg standardów, które gwarantują najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Zacznijmy od faktu, że urządzenia ekey nie przechowują żadnych obrazów linii papilarnych. Nie ma zatem możliwości odtworzenia wzoru linii papilarnych z danych zawartych w czytnikach. Aspekt techniczny tego faktu polega na konwersji odczytanego palca na zapis kodu binarnego. W skrócie - innowacyjny oraz dopracowywany latami algorytm ekey pobiera dane naszego palca i wyróżnia z niego punkty charakterystyczne tzw. minucje. Rodzaj danych minucji oraz ich położenie w wyniku tego zostają przez algorytm zamienione na ciąg znaków binarnych i zapisane w urządzeniu.
Kolejnym standardem jest funkcja “sprawdzania żywotności palca” (Live Finger Detection). Funkcja ta sprawdza czy przyłożony palec spełnia cechy palca żywej osoby, oraz co więcej, jest wykonywana dwa razy. Pierwszy raz podczas przesuwania palca po sensorze i drugi raz podczas algorytmicznego przeliczania danych.
Często pojawia się pytanie, co w przypadku gdy stracimy zasilanie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Mianowicie, nic się nie wydarzy z uwagi na fakt, że do otwarcia drzwi potrzebujemy impulsu, który to nie zostanie wysłany w momencie utraty zasilania. Patrząc na to z drugiej strony, jest bezpiecznie, bo drzwi pozostały zamknięte przy przerwie w dostawie prądu. Ale pojawia się pytanie, jak otworzyć takie drzwi. W takim razie, jedyną solucją na takie wydarzenie to wyposażenie systemu ekey razem z drzwiami w zasilacz typu UPS. Charakteryzuje się on akumulatorem pozwalającym na pracę urządzeń przez kilka godzin.
Zasilacz Ekey UPS 12/24V z podtrzymaniem 4Ah
Kolejnym bardzo istotnym standardem jest brak możliwości otwarcia drzwi na wskutek zerwania czytnika z drzwi lub ściany. Wynika to z faktu, że drzwi sterowane są zawsze z panelu kontrolnego, który powinien być zawsze umieszczony po bezpiecznej stronie. Dla przykładu, mając system ekey w drzwiach mamy w nim dwa urządzenia: czytnik linii papilarnych od frontu oraz schowany gdzieś panel kontrolny. Zatem, jeśli potencjalny włamywacz zerwie nasz czytnik z drzwi i spróbuje zewrzeć któreś z kabli to absolutnie nic się nie stanie, ponieważ między skanerem, a panelem kontrolnym przebiega jedynie szyfrowana komunikacja RS-485. Podsumowując, może pojawić się pytanie, co gdyby włamywacz był bardziej przebiegły i spróbował zmienić skaner na swój, na który wcześniej dodał swoje linii papilarne. Otóż, w tej sytuacji również nic nie wskóra, ponieważ każda wymiana czytnika wiąże się zawsze z koniecznością resetu systemu, który musi być wywołany na jednostce sterującej.
Kontroluj do 3 funkcji za pomocą tylko jednego skanera linii papilarnych
4 skanery palców są zarządzane przez jeden centralny panel sterowania
Sieciowe rozwiązanie kontroli dostępu dla firm, przedsiębiorstw lub rozległych apartamentów
W obecnych czasach rynek rozwiązań z dziedziny automatyki budynkowej jest dosyć mocno rozbudowany, dzięki czemu mamy do wyboru wielu różnych dostawców i producentów systemów inteligentnych domów. Znaczna część dostarczanych przez nich systemów na przykład Loxone czy KNX, jest w pełni kompatybilna oraz daje możliwość pełnej integracji ze skanerami linii papilarnych ekey. Sam proces od strony technicznej polega na dobraniu do zestawu ekey odpowiedniego, certyfikowanego konwertera sygnału komunikacyjnego. Do takich zaliczamy: CV LAN, CV KNX i CV Wiegand. Każdy z wymienionych umożliwia nam przesłanie szczegółowych danych z systemu ekey do systemu inteligentnego domu. Takimi danymi mogą być na przykład: kto autoryzuje się na czytniku, o której godzinie nastąpiła dana autoryzacja, która funkcja została wyzwolona lub wiele innych. Głównymi zaletami takiej integracji są między innymi:
ekey home CV LAN RS-485
Konwerter CV LAN umożliwia integrację ekey z systemami inteligentnych domów za pośrednictwem protokołu UDP
ekey home CV KNX RS-485
Certyfikowany konwerter CV KNX zamienia sygnał RS-485 bezpośrednio na zdarzenia do systemu KNX
ekey home CV WIEG RS-485
Konwerter CV KNX pozwala zmienić używany przez ekey protokół RS-485 na 26-bitowy Wiegand
Gdyby jednak nie udało się połączyć systemu ekey z systemem inteligentnego domu przy użyciu wymienionych wcześniej konwerterów LAN, KNX czy Wiegand, to nie jesteśmy na straconej pozycji. Ostatnią metodą integracji systemu smart home z ekey jest, najprostszy wariant - integracja przekaźników. Jest to najprostsze rozwiązanie, z uwagi na fakt, że wykorzystujemy tylko i wyłącznie sygnały bezpotencjałowe wysyłane i odbierane przez urządzenia ekey oraz centralkę inteligentnego domu. Inaczej mówiąc, polega to na podłączeniu odpowiednich wyjść z systemu ekey, z odpowiednimi wejściami systemu smart home. Toteż, w tej konfiguracji możemy wyzwolić z poziomu czytnika linii papilarnych do 4 funkcji inteligentnego domu.
Kontrola dostępu ekey, bez wątpienia niezależnie od wybranego wariantu systemu, może zostać wdrożona w wielu różnych miejscach. Szeroka gama czytników linii papilarnych ekey pozwala użytkownikowi zamontować go wedle uznania w dowolnym miejscu z zachowaniem wysokiego poziomu designu oraz wkomponowania go w styl wnętrza. W ofercie mamy dostępne czytniki, które idealnie wpasują się w ramki przełączników, pochwyty drzwiowe, wideodomofony czy skrzynki na listy. W związku z tym, znaczna część producentów danych rozwiązań wprowadziła już jako standard rozwiązania kontroli dostępu ekey, właśnie z uwagi na fakt szerokich możliwości integracji. Poniżej lista możliwych zastosowań skanerów linii papilarnych ekey.
Łatwy i wygodny sposób montażu skanerów sprawia, że wielu prodecentów drzwi wprowadziło już na stałe rozwiązania ekey do swoich ofert. Czytniki linii papilarnych ekey świetnie sprawują się w drzwiach wykonanych z różnych materiałów. Mogą to być na przykład: drzwi aluminiowe, drzwi drewnianie, drzwi PCV czy nawet drzwi kompozytowe. Jak wielu jest producentów drzwi tak wielu jest producentów zamków elektromechanicznych (listw wielopunktowych), za sprawą których nasze drzwi zostają zaryglowane. Tutaj pojawia się kolejna zaleta rozwiązań kontroli dostępu ekey, mianowicie mamy dostępne gotowe zestawy okablowań dedykowanych do podłączeń z wybranymi zamkami określonych firm.
Ekey Arte to bez wątpienia jeden z najmniejszych skanerów linii papilarnych dostępnych na rynku. Z powodu swoich niewielkich rozmiarów, idealnie nadaje się do montażu w pochwytach drzwiowych. Czytnik Arte występuje w dwóch wariantach wykończenia: stal nierdzewna oraz malowany na kolor antracytowy, co bez wątpienia jest dużym atutem dającym możliwość idealnego wkomponowania się w design pochwytu i drzwi. Idąc za potrzebami klientów, dla których funkcjonalność skanera Arte jest niewystarczająca, wprowadziliśmy dodatkowo do oferty pochwyty drzwiowe ze skanerami linii papilarnych ekey Integra.
Seria czytników linii papilarnych OM I cechuje się kompaktowym wymiarem umożliwiającym osadzenie w puszkach elektrycznych, domofonach czy też skrzynkach na listy znanych producentów. Skaner dodatkowo występuje w wariantach czarnym oraz srebrnym, aby jeszcze bardziej dopasować się do wizualnych oczekiwań klienta. W ofercie ekey znajdziemy także gotowe ramki w różnych kolorach, wykonane z tworzyw lub szkła.
Kontrola dostępu Ekey jest idealnym rozwiązaniem do wielu systemów przełączników czy też ramek znanych producentów. Seria skanerów linii papilarnych OM E jest dedykowanym do tego zadania produktem. Kompaktowy rozmiar oraz komplet uszczelek i pośrednich ramek montażowych umożliwiają prosty i wygodny montaż. Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa warianty kolorystyczne skanera, czarny i srebrny.
Poniżej lista producentów ramek z którymi możemy zintegrować skanery ekey OM E: